Kam kráčí chov molossů III

Hlavní sponzor
MC CZ 2004

Domů
Nahoru
Moloss v nouzi
Vaše názory
Mapa stránek

eKlub Moloss CZ

FCI

ČMKU

ČKS

Frízsští koně v Holandsku

Stránka opuštěných psů:
Milackove.net - e-portal a internetovy utulek pro opustene pejsky a kocicky

Zpět Domů Nahoru Další

Kam kráčí chov
(nejen) molosských psů v Evropě III?

(Zpravodaj MC CZ 1/2000)

Ve zpravodajích 2 až 4 jsme se v loňském roce věnovali otázkám zákazů nebo omezování psů různých plemen v Evropských zemích. Připomeňme si snad jen tolik, že v některých zemích dochází k úřednímu omezování psů některých plemen, protože tito psi jsou považováni za „nebezpečné“. V některých zemích (například Francie nebo některé spolkové země v Německu) dospěla situace tak daleko, že některá plemena lze chovat a vlastnit pouze s povolením úřadů, jinde se hovoří dokonce o nucených kastracích, zákazu importu a zákazu chovu a držení těchto psů, tedy o nuceném vyhlazení některých plemen.

K zemím, které se k problematice velkých psů postavily nekompromisně, se nedávno přidalo také Španělsko. Jaká jsou nově zaváděná zákonná ustanovení v této dosud poměrně tolerantní zemi?

Za nebezpečné psy se pokládají plemena přesahující v dospělosti 25 kg. U psů všech velikostí je obecně zakázáno používat navíjecí vodítka – nadále jsou povolena pouze pevná vodítka. Platí absolutní zákaz vstupu všech psů na dětská hřiště a do veřejných parků, platí zákaz pití psů z veřejných studní a fontán. Maximální počet všech psů v na osobu je 5. Pro všechny psy přesahující 25 kg musí být uzavřeno pojištění povinného ručení v přepočtu do výše 140 tisíc USD. Majitelé psů se hmotností nad 25 kg musí být hlášeni na obecních úřadech a musejí se podrobit testům, zda jsou schopni fyzicky a psychicky zvládnout takového psa; musejí být navíc starší 18 let. Všichni psi nad 25 kg musejí být označeni mikročipy, musejí být opatřeni náhubkem a musejí být pojištěni, na veřejných prostranstvích musejí být vždy na krátkém vodítku.

Aby zákonodárci neponechali nic náhodě, vyjmenovali celkem 47 plemen, jichž se tato ustanovení týkají zejména – patří sem například pitbul, dobrman, Presa Canario, rotvajler, bordeauxská, argentinská, tibetská a německá doga, bulmastif a mastif, neapolský, španělský a pyrenejský mastin, tosa, presa a pastor mallorquin, čau-čau, všechna plemena stafordšírských teriérů a bulteriéři, sibiřský husky a aljašský malamut, flanderský bouvier, německý a belgický ovčák, airedale teriér, akita, bernský salašnický pes, španělský Alano, samojed, velký knírač, komondor, německý boxer, bernardýn, cane corso, briard, kavkazský ovčák, černý ruský teriér… zatím zapomněli na středoasiata, protože ten se ve Španělsku zatím vůbec nevyskytuje a na amerického buldoka, o kterém platí prakticky totéž.

Proto platí i u nás stále naléhavěji –špatně vychovaní a nezvládnutí psi, nedostatečně socializovaní a špatně vedení psi s projevy bezdůvodné agresivity mohou vyvolat podobně odmítavé reakce veřejnosti a zákonodárců i u nás. A to bychom rozhodně nechtěli, protože by to mohlo znamenat konec chovu velkých psů v Čechách.

Na trhu se objevuje stále více knih 
zabývajících se problémovým chováním psů. 
Kde je nějaké dílko zabývající se problémovým chováním kynologů?

horizontal rule